Gündem

3 Boyutlu Yazıcılara Giriş

3 Boyutlu yazıcılar hayatımıza girdiğinden bu yana hayatın daha kolay olduğunu görüyoruz. Peki nedir bu 3 Boyutlu yazıcı?

maxresdefault

En temel mantık olarak 3d yazıcılar sizin belirlediğiniz özellikte bir materyali eritip onu sizin çizdiğiniz şekle sokan makinelerdir. Sizin belirlediğiniz materyal demişken , 3d yazıcıların kullanım alanları çok geniştir. Çikolata eriten, pasta yapabilen, mum eriten, porselen yapabilen, plastik eriten veya metal eritip işleyen türleri mevcuttur.

Son kullanıcı olarak (ucuz yollu olarak) bizim bulabileceğimiz çeşit plastik eriten yazıcılardır. Bu yazıcılar da kendi içlerinde üretim yöntemi olarak çeşitlenir. Örnek olarak Kartezyen ve Delta yazıcılar.

 

Kartezyen yazıcılar:

Kartezyen yazıcılar piyasada üretimi en kolay olan ve üretimde yapılacak hataları ört bas edebilecek tipteki yazıcılardır. 3d yazıcıyla yeni tanışacak kişilerin alması gereken yazıcı tipi budur. Siz hata yaptığınızda bozulması veya zarar görmesi Delta yazıcılara göre daha zordur. Piyasada hazır sistem olarak 900 lira gibi fiyatlara bulunabilir. Biraz eliniz tornavida tutuyor ve bir şeyleri birleştirmeyi seviyorsanız kit halinde alıp kendiniz toplayın. İlerde arıza yaptığında kimseye muhtaç olmadan kendiniz tamiratını yapabilir, yapamasanız bile arıza tespiti yapabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki ucuz etin yahnisi yavan olur. Çok ucuz modelleri almaktan kaçının. Sizi temin ederim alıp 6 ay kadar tecrübe edinirseniz kendi makinenizi yapacak kadar tecrübeye sahip olursunuz.

kartezyen-vs-delta-1-300x201

Delta yazıcılar:

Kartezyen yazıcılara göre üretimi zor olan ve üretim sırasında yapılan hataları ört bas edemeyen tipteki yazıcılardır. Yani çok iyi üretilmiş ve çok iyi bir şekilde montajının yapılmış olması gerekir. Kullanım olarak son kullanıcı için bir şey değişmese de çıkan ürünün kalitesi Kartezyen yazıcılara göre daha güzeldir. Yukarda dediğim gibi , delta yazıcılar hem üretim olarak kaliteli hem de malzeme olarak kaliteli olmak zorunda olduğu için maliyetleri yüksektir. En ucuz delta yazıcıyı 900 lira gibi bir fiyata bulmuştum ben. Ama bu fiyattaki delta ne kadar iş görür tartışılır. Güzel bir delta yazıcı için en az 3000 lira gözden çıkarın.

Plastik Çeşitleri:

bannner1__43247

Piyasada onlarca markanın yüzlerce çeşit plastiği mevcuttur. Türkiye içinde bulabileceğiniz çeşitler PLA , PLA+ , ABS, ABS+, FLEX. Tüm bu plastik çeşitlerinin özellikleri farklıdır. Erime sıcaklıkları, dayanıklılıkları, renk canlılıkları, kimyasallarla girdiği tepkimeler vs.

Size sadece tecrübe ettiğim birkaç filamenti anlatabilirim.

Abs: Abs tamamen kimyasal maddelerle lab ortamında üretilmiş bir plastiktir. Ani sıcaklık dalgalanmalarını sevmez. Baskı almak diğer filamentlere göre çok daha zordur. Baskı alırken zehirli gaz ortaya çıkar. Aynı odada durmak bile baş ağrılarına yol açar. Yüksek sıcaklıkları sever. Parçayı üretirken destek kullandığınızda bu destekleri absde sökmek çok basittir. Zımpara ile rahatça zımparalanabilir. Yüzey temizliği istendiğinde genellikle abs kullanılır.

Pla: Pla’in kökeni mısırdır. Doğal yöntemlerle üretilir. Doğal olduğu için çevreye ve insanlara zararı yoktur. Pla ile yapılan maddeler bardak vs olarak kullanılabilir. Baskı almak çok kolaydır. Absnin tersi olarak üretim yaparken güzel soğutma ister. Eğer yeterince soğutabilirseniz renklerinin çok canlı olduğunu görebilirsiniz. 3 boyutlu yazıcıya ilk başladığınızda pla ile başlarsanız çok daha rahat öğrenirsiniz. Güneşin altında 1 sene kalan malzemenin bozulmaya başladığını duydum. Pla’yı zımparalamak oldukça zordur. Çoğu kimyasal madde ile etkileşime girmez. Yüzeyini düzeltmek oldukça zordur.

Pla+: Pla ile aynı özelliklere sahip. Ancak çok daha canlı renklere sahiptir.

Flex: Adından da anlaşılabileceği gibi  esnek plastiktir. Pla bazlı denebilir. Baskı almak ciddi anlamda zordur. Makinenizin flex basma özelliği yoksa hiç bulaşmayın derim. Birçok malzemeyi değiştirmeniz gerekebilir. Isı değerleri renklerine göre değişiyor. Ben bir çin firmasının flex filamentini denedim baskı aldım ancak istediğim sonucu alamadım.

Fiyatlar: Piyasada fazla marka yok maalesef. Olan markaların fiyatı 1 kg için 50 liradan başlıyor 140 liraya kadar çıkıyor. İlk aldığınız filamentin önemi bence çok yüksektir. Alabiliyorsanız MakerBot filament alın. Ancak o Türkiye’de bulunmuyor.

 

Bir sonraki yazımda ise 3d yazıcıyı aldığımızda ne gibi kontroller yapmamız gerektiğini paylaşacağım.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top