Teknoloji

4.8 Milyon Twitter Kullanıcısı Bot

Twitter’da troll ve bot hesapların sayısı her geçen gün tartışma konusu olurken, bu konuda yemeden içmeden araştırma yapanlar bile var.

Kaliforniya Üniversitesi ve Indiana Üniversitesi’nin ortak yaptığı bir araştırmaya göre Twitter’da 4,8 milyon bot kullanıcı var. Toplamda 319 milyon hesap bulunan Twitter için bir araştırmayı da Mikroblog platformu yaptı. Bu araştırmaya göre ise toplam bot kullanıcı sayısının 8.5 yada 9 milyon olduğu düşünülüyor.

Tüm bu verilerle beraber araştırmacıların aktif fake hesap ve spesifik gerçek kullanıcı gibi görünen toplam bot oranının 319 milyonun %15’i gibi bir rakamı olduğunu düşündüklerini belirtiyorlar. Oldukça fazla troll ve bot hesap olmasından kaynaklı “sosyal medya çöplüğü” olarak değerlendirilen Twitter bu konuda ciddi çalışmalar yürütmeye başladı.

Amerikan seçimlerinde atılan Tweet’lerin araştırma şirketlerinin saptadığı kadarında ise %19’u bu bot hesaplar tarafından gönderilmiş.

Twitter’ın özellikle seçim ve propaganda amaçlı kullanılması sebebiyle önemli bir platform olması ve bu denli fake içerik üretilmesi firmayı ciddi bir sorumluluğa sokuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top