İncelemeler

Bir Star Wars 7 Geldi Geçti

Yeni köşemiz Demlik’te istediğimiz her tarz konuya yardırmaca, yazmaca gibi işlemleri artık yapabiliyoruz. Bununla beraber ilk dosya konumuz olarak Star Wars 7’yi seçtik.

Star Wars: Force Awakens sinemalara rüzgar gibi giriş yapmış, ortamı koklamış, dünyayı aleve vermişti.

Filme ilk gün, gece seansında girince büyük umutlarla içeride olduğumuzu söylememiz lazım. VIP sinema salonuna özellikle giriş yaptık. İçeride bizim gibi dayılar vardı (Tek dayı biz değilimişiz.)
Filme girdik;
Öncelikle “20 dakika” reklam izlemekten fenalık geldi, sinema salonundan fırlayıp kaçmak istediğimi itiraf etmeliyim, arkadaş bir bitmek bilmedi ya lan! 

Neyse Efendim Film Başladı
Abooooo, böyle coşkuyu ben “Taksim’de Inna görmüş Apaçi’de görmedim.” Salon alkış kıyamet. Ama oldukça güzel bir ambiyansla filme başladık.

Bundan sonrası Hardcore SPOILER vereceğiz. Okumak istemiyorsanız diğer kategorilere göz atabilirsiniz arkadaşlar.

Evet öncelikle;
– Yine kumlar, yine Stormtrooperlar ve yine bir Pilot! Yanlış duymadınız! Pilot!
Filmin savaş sahnesiyle başlaması seyirciyi etkilemek için yapılmış olsa da, devamında Kylo Ren’in gelişiyle neye uğradığımızı şaşırdık!

Hacım bir Sith düşünün Star Wars: Old Republic’ten fırlamış gelmiş. Adam Force ile “Laser”tutuyor. Daha ne yapsın olum! Ardından aksiyona giriyoruz.

Fifa Dünya kupasından fırlama olan “Futbol topu” şeklindeki Droid’imiz oldukça şirin işlenmiş. Evrende tek olan, 1 tane üretilmiş Droid’e sen tutup harita yüklersen, herkes o Droid’in peşinde koşar arkadaşım kusura bakma ama. Evladım manyak mısın?
Evrende tek diyorsun, 1 tane diyorsun, 1 tane üretilmiş lan, 1!Bir!… Yükleyecek başka bir şey mi kalmadı, en çok üretilen Droid’den yanında taşı…

Neyse efendim Kylo Ren abimiz pilot kardeşimizin beyninden verileri hacılıyor ve bağırıyor“Bulun ülen o droidi” diye.

Ardından bizim çocuklar fırlıyorlar droid aramaya. Bu arada daha sonra Finn adını alacak bir Stormtrooper kardeşimiz (Yine burada Siyahların esaretten kurtulması konu alınmış) “Yeter ülen, ne adam vurup duracağım, başlarım First Order’a da ben kaçıyorum, yanımada pilot lazım” diye düşünüp, bizim pilotu koca Komuta gemisinden kaçırıyor.

Kylo Ren durur mu?
“Ananı, avradını” diyip çekiyor komutanı köşeye, veriyor veriştiriyor.

Neyse efendim filmin ilk sahnelerini gördükten sonra filmin esas kızını sonunda görebiliyoruz. Zamanında düşmüş bir geminin içerisinde ne varsa söküp hırdavatçılıkla geçinen genç kızımızın adı “Rey”. 

Ren ve Rey sizede yakın geldi değil mi? “hehe”.

Droid’i bizim kızçe, itin uğursuzun elinden kurtardıktan sonra başına bir dizi saçma sapan olay geliyor ve bizim Stormtrooper Finn ile karşılaşıyorlar.

Elbette ortamı First Order basıyor ” Yakalayın ülen şunları “ diye bağırırken bir bakıyoruz “Abooo, Milenyum Falcon” orada.

Şimdi burada bir çizgi çekelim;

Yazının bu kısmına kadar gerek parodi gerekse mizah bakış açısıyla bakabilirsiniz, ancak bizim anlatımımızda olan sığlık şunun sebebidir, olaylar o kadar “Tesadüf” eseri gelişiyor ki;

Biri çıkıp “durun la siz kardeşsiniz” dese oturup ağlayacak izleyici. Buna rağmen yıllardır filmi bekleyen izleyici istemsizde olsa filmi beğenir hale geliyor elbette.

Şimdi gelelim işin gerçek yüzüne;

Star Wars 7 başlangıç anından itibaren, özel efektler, gerçekçilik ve 3D yönünden şuana kadar yapılmış en iyi filmlerden biri sayılabilir “ANCAK” senaryo için aynı şeyi söylemek çok mümkün değil.

Öncelikle eski Lore’u sileceğiz dedikleri zaman, tamamen yep yeni bir hikaye geleceğini düşünürken karşımıza Ben Skywalkerın, Ben Solo olarak çıkacağını zannetmiyorduk. Elbette filmin geçiş filmi olduğu gerçekliğini göz ardı etmiyoruz. Bu bağlamda gerçekten bir baş yapıt sayılabilir, filmin çok pahalı bütçelere çıktığı oldukça açık.

Ama senaryo bakımından hiç birimiz,
Darth Plagueis’in – Snoke
Ben Skywalker’ın – Ben Solo
Jaina Solo’un – Rey
Olacağını elbette düşünmemiştik.

Gelelim filmin en can alıcı noktasına;

İlk yarının ardından “Harika olmuş” diye düşünürken birden Kylo Ren’in inanılmaz ergen davranışlarını fark edince hayatımızın şokunu yaşadık diyebiliriz.

Elbette yeni Death Star‘ın ihtişamı ve görüşüne diyecek yok, yine 12 gemi yok etti koskoca gezegeni ama bunada şükür diyelim.

Elbette Han Solo’nun yamulup ölmesi, Luke’un karizmatik şekilde bir adada bekliyor olması,R2′nun tekrar çalışır hale gelmesi ciddi gelişmelere işaret ediyor.

Bizim beklentimiz Star Wars 8‘in oldukça inanılmaz bir hikayesinin olması ve bari senaryoyu düzeltme adına yalandan Finn’inde Jedi olması.

– Olum Lightsaber kullanan Stormtrooper mu olur? – 

Kısacası bir Star Wars geldi geçti efendim… Sevdik mi? Yalandan da olsa sevdik, Kylo Ren’i başarılı bulduk mu? Ergen tavırları dışında bulduk. 

Umuyoruz son olarak film için ayrı bir soundtrack üretilir.

Bu arada sizlerinde düşüncelerini merak ediyoruz, dilerseniz bize ağız dolu küfürler bile yazabilirsiniz, ancak her insanın düşüncesi önemlidir, bekliyoruz efendim.

Sevgiler…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top