Teknoloji

Comodo Uyardı: Turkcell Müşterileri Siber Saldırı Kurbanı

Comodo Antispam Lab. hatları Turkcell olan müşterileri uyarıyor, “ransomware ile karşı karşıyalar“. Hackerların hedeflerinde Turkcell müşterileri var, “Ransomware” yani veri fidyeciliği yöntemi kullanılmaya başlanmış durumda.

Turkcell kullanıcılarına hackerların “fatura” isimli gönderilen maillerin içerisinde anormal bir fatura fiyatı bulunuyor. Gelen faturanın gönderilen eposta adresine dikkatli bakılmaması durumunda, dosya indirilirse “hacker’ın tuzağına düşmüş” olunuyor.

Bununla beraber veri transferi karşı taraya başlıyor ve bütün verilerinizi şifreliyorlar. (Crypto Locker)

Sizlerden şifreleri kaldırmak ve dosyalarınızı bırakmak için para talebinde bulunuyorlar. Ödemeyi genellikle BitCoin ile isteyen saldırganlar istenilen tarihte ödeme yapılmazsa bütün dosyalarınızı siliyorlar.

Yine bir başka tehlikeli durumsa:
HEMEN ÖDEYİN tuzağı.
Yine atılan fake maillerin içerisinde bulunan linkten HEMEN ÖDEYİN butonuna basarsanız fake bir Turkcell web sayfasına gidiyorsunuz ve sizden faturanız olmayan tutarı ödemenizi istiyorlar.

Kısacası e-mail koruması için yine maillerin hangi adresten geldiğine ve anormalliklere dikkat etmenizde ciddi faydalar bulunuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top