Teknoloji

GTX 1080 Ti Oyun Testleri

Yeni çıkan ve Nvidia tarafından dünyanın en güçlü Grafik işlemcisi olarak gösteriliyor ve bir önceki Grafik işlemciden  %35 daha güçlü olarak belirtiyor.

ülkemizde 3.600 – 4000 tl fiyat aralığında satışa çıktı . Yapılan testlerde 4K çözünürlüğünde 55-60 FPS arası bir güzel bir sonuç elde etti. fakat hala stabil 60 FPS çalıştıran bir Grafik işlemci  değil. Yer yer bazı oyunlarda 60 Fps civarına çıkıyor ama ortalama olarak genelde 55 56 civarı bir FPS değerine sahip.

Bana göre 1080 Ti aceleye getirilmiş bir Grafik işlemci çünkü AMD tarafından çıkacak olan VEGA kod adlı yeni Grafik işlemci mimarisine karşı bir cevap olabilir. Birde burada Nvidia Titan X’den daha ucuz ve daha güçlü bir grafik işlemci yapmış genelde böyle bir politikaya gitmezdi genelde yaptığı Grafik işlemcileri cüzdan yakan türden olurdu. AMD yavaş yavaş Fiyat/Performans politikasını şirketlere aşılıyor. Tabi burada 1080 Ti için fiyat/performans ürünü diyemeyiz fakat Titan X karşısında daha düşük fiyata daha yüksek performans alması Nvidia tarafından beklediğimiz bir şey değil.

Teknik özelliklerinden bahsedecek olursak 3584 cuda çekirdeğine sahip bu sayı titan x de bulunan cüda çekirdekleri ile aynı, 11 GB GDDR5X belleğe sahip ve 1.48 Ghz saat hızında çalışıyor boost hızında bu sayı 1.58 kadar çıkıyor.

250 Watt Enerji harcayan 1080 Ti  , Titan X ile aynı enerjiyi harcıyor.

Nvidia 1080 Ti için 600W güç kaynağı önerse de biz 750W öneriyoruz.

Şimdi Oyun Testlerine Geçelim:

Assassin’s Creed Unity oyununda 2K’da 90 FPS ve 4K’da 50 FPS değerlerini elde etti genelde ortalama olarak bu değerleri yansıtıyor. Titan X ile bu oyunda pek bir farkı bulunmuyor .

The Division  Oyun performansları oyunlardaki optimizasyonlara göre farklılık gösteriyor ama genelde bütün oyunlarda 4K’da 55-60 arası değerler alıyor. bu oyunda da diğer Grafik işlemciler ile  olan değerler karşılaştırılmış.

Far Cry Primal oyununda ise durum yine ortalama bir değer ile sonuçlanmış onun kardeşi olan 1060 daha iyi bir performans göstermiş.

Hitman   4K’da 82 FPS değeri hitman için iyi bir sonuç.

Rise of the Tomb Raider için ortalama bir sonuç olmuş fazla bir etkisi görülmüyor önceki ekran kartları 1080 Ti ye yakın veya daha iyi bir performans göstermiş.

The Witcher 3 1080 Ti’nin tek avantajı burası olmuş The Witcher 3 gibi dönemin çok iyi bir oyununda 4K’da 66 FPS alması ciddi anlamda güzel bir sonuç nvidia tarafında rakibi Titan X’den 2 FPS daha fazla bir değer almış .

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top