Bilim

Güneş gözlem uydusundan 6 dakikalık Time Lapse videosu

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bundan 6 yıl önce Güneş Gözlem Uydusu’nu uzaya gönderdi. Tek işi güneşteki değişimleri kaydetmek olan bu uydunun gönderildiği sırada 5 yıl boyunca hizmet vermesi planlanıyordu. Kısa bir süre önce 6 yaşına basan uydu bu süre içerisinde her iki saatte bir güneşi fotoğraflamayı başardı.

Elde edilen görüntüler ise Time Lapse metoyduyla bir videoya dönüştürüldüğünde ilginç bir görüntü ortaya çıktı. Merkezine inildiğinde milyonlarca dereceye ulaşan inanılması güç bir sıcaklığa sahip Güneş, bu sıcaklığın basıncıyla birlikte yüzeyinde bazı patlamalar yaşıyor. Elde edilen videoda ise patlamalar ve saçılan ışık hüzmesi net bir şekilde görülebilir.

Güneş’i ve Güneş Sistemini daha fazla tanıyabilmek için oldukça büyük öneme sahip bu görüntüleri aşağıda yer alan videodan izleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top