Teknoloji

Intel 15 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı

Bildiğiniz üzere son dönemde oldukça popüler olan şirket satın alma kervanına Intel’de katıldı. Sürücüsüz-araç teknolojisi geliştiren İsrail’li firma mobileye oldukça ciddi bir fiyata Intel’e satılmış oldu.

Sürücüsüz-araç teknolojisi konusunda işlemcileriyle öne çıkmak isteyen Intel, diğer firmalarla anlaşma yapmak yerine hisse başına 63,54 dolar vererek 15 milyar dolara Mobileye’ı almayı uygun buldu. Otomativ sektöründe ciddi bir atılım sayılan bu hamlenin sonucunda merkezi yine İsrail’de olması beklenen Mobileye artık Intel’e çalışacak. Intel CEO’su Brian Krzanich yaptığı açıklamada;

“Mobileye’ı endüstrinin en iyi firması yapmak istedikleri ve otomativ üreticileri için düşük bütçeli araç bilgisayarları” üretmek istediklerini belirtiyorlar. Sürücüsüz-araç ve araç bilgisayarı üretiminde Intel oldukça zayıf kalıyordu. Kendileri bu yönde hiçbir çalışma yapmamasıyla beraber Mobileye mevcut haliyle zaten otomativ bilgisayarları sektörünün %70’ini kaplıyordu. Intel’in satınalmasıyla beraber sektörü tamamen domine edecek gibi. Intel, otonom sürüşünün 2030 yılında 70 milyar dolarlık bir pazara dönüşmesini ön görürken bu pazara tamamen sahip olmak için elinden geleni yapacak gibi duruyor.

Unutmadan eklemek gerekli satışın ardından 2021 yılına kadar BMW ile bir anlaşma yapıldı bile.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top