Donanım

İntel, Xeon SP İşlemcilerini Piyasaya Sundu

Bir kaç hafta önce AMD’nin EPYC işlemci platformu ile pazara rekabet kattığını gördük. İntel’den karşılık gecikmedi. İntel yeni Skylake tabanlı Xeon SP işlemcilerin Broadwell tabanlı Xeon işlemcilere göre 1.65 kat daha fazla performans artışı sağladığını söylüyor.

SP, ölçeklenebilir platform anlamına geliyor. Xeon SP, soket başına 28 çekirdek, 6TB ‘a kadar sistem belleği ve önceki nesile göre daha yüksek perofmans avanajı var. Buna karşılık EPYC, soket başına 32 çekirdeğe sahip olsa da Intel, yeni 28 çekirdekli Xeon SP’nin AMD’nin 32 çekirdekli EPYC 7601’e kıyasla yüzde 28 daha fazla performans sunabileceğini söylüyor.

Bu yeni Xeon işlemciler, daha fazla performans artışı sağlayacak yeni bir mimariye sahip. Bu yeni mimari her şeyi daha verimli bir şekilde hizalayarak çekirdekler, bellek ve G/Ç denetleyicileri arasında daha düşük gecikme ve yüksek bant genişliği sağlıyor.

Xeon SP; Bronz, Gümüş, 2 Altın ve Platinum Sınıf:

Xeon SP İşlemci Modelleri

Yeni Xeon İşlemci Modelleri

Yeni Xeon işlemcilerin EPYC ile karşılaştırmalı performans testleri yakında gelecektir. Gelişmeler için takipte kalın.

İlginizi Çekebilir: SnapDragon 450 Karşınızda

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: AMD Ryzen Threadripper 1920X ve 1950X Açıklandı...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top