Güvenlik

Kaspersky’dan Root Uyarısı

Günümüzde bir çok kullanıcı Android cihazını “root” etmek istiyor. Peki ne kadar faydalı ? Yoksa zararlı mı ? En iyi siber güvenlik firmalarından biri olan Kaspersky, kullanıcıları uyardı.

Peki Neden ?

Çünkü sadece root’lu cihazlarda çalışan uygulamalar, kaldıramadığınız uygulamaları kaldırma isteği, Android sürümünü yükseltme, işlemciye hız aşırtma yapmak ve daha fazlası.

Root Özgürlüktür *AMA* Özgürlük Sorumluluk İster

Ama Ya Başarısız Olursa ?

Başarısız olursa telefonunuz kullanılamayacak hale gelebilir. Hatta onarılamayacak hale bile gelebilir.

Riskli Mi ?

 Evet, riskli. Ya cihazınıza zararlı bir yazılım bulaşırsa ? Ya da kullandığınız program cihazınıza reklam yazılımı bulaştırırsa ? Eğer cihazınıza zararlı bir yazılım bulaşırsa sistem dosyalarının silinmesinden banka bilgilerinizin çalınmasına kadar başınıza olumsuz her şey gelebilir.

Kaspersky konu ile ilgili olarak şunları da söyledi “İstatistiklerimize göre cihazları en çok rootlayan 10 ülke ile en çok mobil saldırı alan 10 ülke %60 oranında aynı. Ayrıca cihazlarını en çok rootlayan 10 ülkeden 9’u, cihazlarına en çok saldırı yapılan 25 ülke sıralamasında.”

Root Tehlikelidir!

Cihazımı Rootlamalı Mıyım ?

Eğer bir uzman değilseniz cihazınızı rootlamamanız tavsiye edilir. Ama yeterince uzmansanız ve cihazınızı koruyabilecekseniz neden olmasın ?

Kaspersky’ın yayınladığı makaleyi kısacak özetleyip yorum yaptık. Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Android 7.1’deki gizli “Panik Modu”

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Kaspersky Free Geliyor! - Ücretsiz Antivirüs Yazılımı Kaskpersky Free...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top