Bilim

NASA’nın Yeni Teleskobu Göreve Hazır

Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine, geçmişi izlemeyi mümkün kılacak “zaman makinesi” isimli NASA’nın yeni teleskobu göreve hazır. Yıldızlar bizlere geçmişi anlatırken, NASA’nın geçmişi incelemek istemesi gayet doğal. Biliyorsunuz ki uzay-zaman sebebiyle ışık yansımalarını geç olarak görüyoruz. Bununla beraber NASA’nın hazırladığı James Webb Uzay Teleskobu geçmişi incelemek ve evrenin genişlemesini gözetlemek için tasarlandı.

gallery-webb-telescope_0

James Webb Uzay Teleskobu’nun 13,6 milyar yıl öncesini inceleyeceği belirtiliyor. Big Bang patlaması 13,8 milyar yıl öncesine dayanıyor. Big Bang’ı izleyemeyecek olsa da sonrası hakkında ciddi veriler toplayacağına inanılan James Webb Uzay Teleskobu’nun evrenin tarihi konusunda aydınlatıcı olması bekleniyor.

2018 yılında Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine kullanılması beklenen James Webb’in Dünya’dan 1.6 milyon kilometre uzaklıkta bir yörüngeye yerleştirilecek. Ay ve Dünya arasındaki uzaklığın 4 katına eşit olan bu mesafeden diğer galaksiler ve yıldızlar gözlemlenecek.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top