Gündem

Pewdiepie, Faşist İddialarıyla Savaşıyor!

Hayatınızda 1 kere dahi olsa Youtube’a girdiyseniz, mutlaka Pewdiepie’ı (Felix Kjellberg) tanıyorsunuzdur.

Ve açıkçası ya O’ndan nefret edersiniz, ya da bayılırsınız. Her şey bu kadar basit değil mi aslında? Hoşunuza gitmediyse, bir daha karşınıza videoları çıktığında izlemezsiniz ve olur biter.

Maalesef medya, Pewdiepie’ın yakasını bu kadar kolay bırakacak gibi değil. Wall Street Journal’ın geçtiğimiz günlerde sitesinde yaptığı bir haber ile başı biraz belaya girmiş durumda. Pewdiepie’ın Youtube ile olan realite şovunun ikinci sezonu iptal edilmiş vaziyette. Bunun kişisel bir savaş olduğunu söyleyen ve “Yüzlerce insanın işi iptal edildi” diyen Kjellberg, suçu WSJ’da buluyor. Ek olarak Disney ile anlaşmaları da iptal edilmiş vaziyette.

Söz konusu olayların hararetlenmesine sebep olan 2 video var aslında. Bunlardan ilki, iki kabile üyesinin “Bütün yahudilere ölüm” yazan bir pankart açması. WSJ’a göre bu iki arkadaşı Pewdiepie tutmuş. Olayın aslı ise aslında tamamen farklı. Kjellberg, izlediği videonun yayınlandığı sitesinin ne kadar saçma olabileceğini göstermek için böyle bir şey yapmış.

Diğer video ise İsa kılığına girmiş bir adama sahte dublaj yaparak, Hitler’in aslında kötü bir adam olmadığını anlatması. Eğer Pewdiepie’ı biraz da olsa tanıyorsanız, bu tarz absürdlüklerine yabancı değilsinizdir. Görünen o ki medya, Pewdiepie’ı pek de tanımayan kesimi ondan nefret ettirmeye çalışıyor.

Olaylar ile alakalı dün bir video yükleyen Pewdiepie, WSJ’ın söylediklerini ne kadar çarpıttığını, yayınladığı videolarından kesitler yaparak bunları kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını anlatıyor. Cnet’in olayla alakalı haberine göre ise Pewdiepie, ABD Başkanı Donald Trump’ın izinden giderek medyayı suçluyor. Peki bunun saçma tarafı mı ne? Daha Donald Trump başkanlık için adaylığını koymamışken dahi, Pewdiepie medyayı ve sosyal medyayı pek çok şey için suçluyordu. Videonun sonunda “İyi denemeydi” diyip orta parnağını gösteren Pewdiepie, Cnet için güzel bir manşet yaratmış oldu. Açıkçası şahsen bana da faşist denilse, ben de aynı hareketi yapardım.

Görünen o ki J.K. Rowling’de medyanın tarafını tutarak şöyle bir tweet atmış:

“Faşizmi sinir bozucu bir aksesuar olarak bulanlar için”

Takipçilerinden tepki alan Rowling, yazarlığını konuşturarak kelime oyunlarına dahi başvurmuş. Hatta bu durumdan rahatsız olan bir kullanıcı şu kelimeleri dile getirdi:

“Vay Canına. Hikayeler yaratmakta oldukça başarılısın. Bir yazar olmayı denemelisin.”

Bakalım Pewdiepie’ın medya ile olan savaşı ne kadar ilerleyecek.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top