Bilim

Şimdiye Kadar Keşfedilmiş En Büyük Ayak izi!

Moğolistan ve Çin toprakları arasında bulunan Gobi çölünde, şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük dinozor ayak izi bulundu. Keşif, Okayama Üniversitesi’nin öğretim görevlisi ve aynı zamanda Paleontoloji Profesörü olan Şinuba Işigaki ve ekibi ile Moğolistan Bilimler Adademisi ortak çalışması sonucunda gün ışığına çıktı.

n-dinosaur-a-20161001-870x660

Bulunan ayak izi, 20 metre uzunluğunda tahmin edilen bir titanozor’a (titanosaurus) ait. Ağustos ayında bulunan ayak izinin boyutu ise; eni 106 cm, genişliği de 77 cm olarak açıklandı. 70 ila 90 milyon yıl öncesinde oluşan jeolojik katmandan çıkartılan bu keşif ile; 20 metre uzunluğunda olduğu düşünülen otobur titanazorların davranışları hakkında detaylı bilgilere ulaşılması umut ediliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top