Teknoloji

Türkiye’nin İnternet Hızı Sıralaması Açıklandı

Akamai Technologies firmasının 2016 yılının sonlarına ait olan internet hızı analizini sonuçlarını açıkladı.

Raporlarda Türkiye ortalama bir sonuç almış. Türkiye adına en iyi grafik Mobil internet hızı bölümünde gösteriliyor. Türkiye’nin mobil internet hızındaki bu iyi sonucu ise son zamanlardaki 4.5G hızına geçilmesi olarak örnek gösterilebilir.

Mobil anlamda en hızlı olan ülke ise İngiltere oldu. 26.8 Ortalama Mbps hızı ile birinci sırada yer alıyor. Ülkemiz ise 13.9 hızı ile gayet güzel bir sonuç alıyor.

Mobilde sonuçlar böyle şimdi de normal internet kullanımına gelelim. bu alandaki en hızlı olan ülke ise 26.1 Mbps ile Güney Kore oluyor. Türkiye bu sonuçlara göre diğer yıla oranla %20 artış göstererek ortalam 7.6 Mbps hızına ulaşmış. Bu arada Akamai Technologies açıklanmasına göre dünya internet hızı ortalaması 7 Mbps olarak ölçülmüş ülkemiz ise 7.6 Mbps ise ortalamanın üzerinde bir değer almış ve Dünya’da 71. sıraya yerleşmiş.

Türkiye için diğer sonuç ise 15 Mbps üstü internet kullanana kullanıcılar ise %7’lik bir kısmı oluşturuyor.  4 Mbps oranı % 78 iken 10 Mbps üstü kullanımı %19 bir rakama denk geliyor . bildiğiniz üzere evinize internet bağlatırken size belli başlı tarifeler sunuluyor fakat bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor. 16 Mbps hız tarifesi kullanıyorken internet servis sağlayıcınız size 3, 5 ,8 gibi hızlar veriyor. müşteri hizmetleri aradığınız zaman sorun var deniliyor fakat o sorun bir türlü geçmiyor.

Türkiye’nin bu sonucu alması servis sağlayıcılarının bu gibi hız değişimlerinin sonucu olarak gösterilebilir.

 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Hatay 'da Mobil Veri Sorunu ve Detayları - Tüm operatörlerde...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top