Gündem

Yeni Tehlike Petya

Dünyayı etkisi altına alan Fidye yazılımı Wannacry tehlikesi daha bitmeden yeni bir fidye yazılımı daha ortaya çıktı.

Bulaştığı bilgisayardaki disk sürücüsünü şifreliyor eğer başaramaz ise tüm dosyaları şifreliyor ve sizin bir yapmanıza olanak tanımıyor.

Şimdilik sadece Ukrayna’dan çıktığı biliniyor çalışma mantığı Wannacry ile aynı olan petya’nın amacı bütün Bilgisayar sistemlerini ele geçirmek.

ESET Güvenlik Araştırmacısı Robert Lipovsky yaptığı açıklamaya göre : Tek tek dosyaları şifrelemek yerine, dosya sistemini ele geçirmeye çalışıyor.  Sistem açılışından hemen sonra işletim sisteminin yüklenmesinden sonra ana önyükleme kaydı olan MBR hedef alıyor. Diye belirtti.

Wannacry’dan daha akıllı bir virüs olan Petya kullanıcıların bilgilerine erişebilmek için çoklu kombinasyonları kullanıyor. Bulaştığı bilgisayarda ki bilgilere erişmeye çalıştığı sırada sahte bir Chkdsk mesajı ekranda beliriyor bunu sadece kullanıcının dikkatini dağıtmak için yapıyor. eğer tam o sırada pcyi kapatırsanız şifrelemeyi engellemiş oluyorsunuz.

Son gelen habere bilgisayarlarına bulaşan fidye virüslerine 300 d0lar gibi bir ödeme yaptıktan sonra şifrelerini alıyorlardı. Dün şifrelerin verildiği e-posta kapatıldığı için ödeme yapanlar şifreleri artık alamayacaklar.

Bilgisayarınızı korumak için C:\Windows dizini altında perfc isimli dosya oluşturup yalnızca okunur hale getirmek petya virüsüne karşı koruduğunu dile getirdiler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top