Gündem

Büyük Türk Lideri Timur’un Torunu Sefalet İçinde Yaşıyor

Türk ve dünya harp tarihinin şüphesiz en önemli ismi Emir Timur’dur (Timurlenk). Özellikle Hindistan seferleriyle ön plana çıkan, Ankara Savaşı ve İzmir’in fethiyle bildiğimiz Emir Timur’un vefatından sonra bölünen imparatorluk günümüze kadar yansımaya devam etti. Filleriyle tanıdığımız Timur’un soyundan devam eden Babür İmparatorluğu’nun genç prensesi bugün ciddi sorunlar çekiyor.

1857’de Bahadır Şah Zafer’in  Babür İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla beraber Şah Zafer’in soyu büyük bir buhrana girdi. Prens Mirza Bedir Buht’un eşi Prenses Sultana Begüm bugün hala Hindistan’da yaşamanı devam ettirmekte.

Ancak durumun daha da kötü yanı kendisine hiç bir mirasın kalmaması. Evlenmeyen kızı Mahdu Begüm ile tek başına yaşayan ve torununa bağlanan 150 poundluk maaşıyla geçinmeye çalışan Prenses Sultana Begüm’e tek yardım Hindistan’da bulunan bazı toplulukların yaptığı yardımlardan geçiyor.

Koca Timur’un soyunun bugün böyle devam etmesinin aslında en büyük sebebi;
Türk geleneklerine göre tahtın ve toprakların aile malı olarak eşit parçalarla kardeşlere bölünmesinden geçiyor.

Osmanlı‘nın çok uzun süre ayakta kalmasının esas sebebi kardeş katlinin meşru olması ve ülke yönetiminin tek bir kişide bulunması.

Elbette günümüz Osmanlı torunları ile Prenses Sultana Begüm’ü karşılaştıramayız ancak kendisinin bu denli kötü durumda olması elbette hepimizi üzdü.

Dedelerinin yaptırdığı Taç Mahal gibi değerli eserler bugün Unesco’nun koruması altında bulunuyor ve dünyanın 7 harikası içerisinde yer alıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top