Donanım

Paraya Doymayan İntel G4560 Üretimini Azaltacak

G4560

G4560 Bir Fiyat Devrimiydi!

Ocak 2017 ‘de İntel G4560 ‘ı piyasaya sürdü. Bu modern işlemci o fiyata kullanıcılara 2 çekirdek ve 4 thread sunuyordu. Kısılmış grafik işlem birimi de ekran kartı kullanan kullanıcılar için hiç bir şey ifade etmiyordu. İntel bu hareketi ile bir fiyat devrimi yapmış ve kullanıcıları düşündüğünü kanıtlamıştı. Ama bugün, İntel paragöz yüzünü yine gösterdi. Çok tutulan işlemci, i3 işlemcilerin daha az satılmasına yol açtı. Çünkü neredeyse aynı performansı neredeyse 2 kat daha ucuza veriyordu.

Öncelikle bu yazıyı okuyan kişiler benim İntel karşıtı olduğumu düşünebilir ama değilim. Hatta kendim de İntel işlemci kullanıyorum ama gerçekler acıdır. İntel açıkça tam bir fiyat-performans ürünü olan bir işlemciyi çekip daha fazla para kazanmak istiyor. G4560 almak isteyen kullanıcılar acele etmeli. Hatta şimdiden fiyatlar yükselmeye başlamış durumda.

Hesaplar Tutmadı

Bu hamleyi yapan İntel zaten mevcut Ryzen işlemcilerden dolayı piyasa payını kaybetmeye başlamışken G4560 yerine i3 satabileceğini düşünüyor. Oysaki yakında çıkacak Ryzen 3 işlemciler i3 işlemcilerin satışlarını çok daha azaltacaktır. İntel’in mevcut ürünlerinin fiyatını düşüreceğini ya da piyasaya aynı fiyata daha fazla performans verebilecek işlemciler sürmesini bekliyorduk ama İntel parayı seçti. Piyasaya payını daha fazla kaybedeceğini düşünüyoruz. Malum Ryzen 3 kapıya dayandı.

Tabi Ryzen 3 işlemcilerin piyasaya sunulmasının ardından İntel yeniden G4560 üretimine ağırlık verebilir. Bu fiyatlarda sistem toplayacak kişilerin şimdilik beklemesini tavsiye ediyoruz. Yoksa ilerde pişman olabilirler de olmayabilirler de ama pişman olma ihtimalleri bizce daha yüksek. Bir de Ryzen 3 işlemciler i3 işlemcilerle aynı fiyattan piyasaya sunulurlarsa ortalık karışır. Bir de Ryzen 3 işlemcilerin hız aşırtma potansiyelini de unutmamak lazım.

Ryzen 3 İşlemciler Yakında Piyasada Olur

Uzun lafın kısası G4560’ların fiyatı yükselecek ve daha zor bulunacak. Bu durumda acele edip almazsanız 2 çekirdek 4 thread içeren i3 alabilir veya yakın fiyatlarda 4 fiziksel çekirdek içeren Ryzen 3’leri bekleyebilirsiniz.

Ryzen 3 işlemcilerden haberiniz olması için bizi takip etmeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Ryzen Threadripper 1920X ve 1950X Açıklandı

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top