Mobil

Pilsiz Telefon Yapıldı!

Washington Üniversitesindeki araştırmacılar çalışmak için pile ihtiyaç duymayan bir telefon yapmayı başardılar. Ses kalitesi berbat olsa da ileride telefonların pilsiz çalışabileceğini kanıtladılar. Çalışmak için ortam enerjisini kullanıyor yani ışık ve radyo enerjisini.

Genel Görünüşü

Çalışma Prensibi

Araştırmacılar analog sinyallerin dijital verilere dönüştürülmesi sırasında çok fazla güç tüketildiğini fark ettiler. Bundan kurtulmak için araştırmacılar, gelen ve giden sinyalleri kodlamak için telefonun mikrofonunun ve hoparlörünün titreşimlerini kullanmanın bir yolunu buldular. Ama bu, telefonun aynı anda ses alıp göndermesine izin vermiyor ve maalesef arayanın gönderme veya alma sırasında bir gönderme veya alma düğmesini basılı tutması gerekiyor. Bu işlem bir telefondan çok telsize benzemesine neden oluyor.

Dokunmatik Tuşlar

Tasarımı:

Neredeyse bir devre kartı boyutunda olan ve ekranı bulunmayan telefonun üzerinde dokunmatik tuşlar ve bir LED ışık bulunuyor. Kullanabileceğimiz bir telefona benzemese de ilerisi için önemli bir adım.

Araştırmacılar Wi-Fi yönlendiricileri gibi şeylere baz istasyon teknolojisini yerleştirerek batarya içermeyen telefonların bir gün neredeyse her yerde bulunabileceğini ve hemen hemen her yerde kullanılabildiğini düşünüyorlar.

Tabi ki araştırmacılar prototiplerini geliştirmeye devam edeceklerini belirttiler.

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Nokia 105 ve 130 Çıktı - Belli Başlı Şeyleri Yapabilecek Modern...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tekno Dayı güncel oyun, teknoloji ve bilim haberlerini kendi üsluplarında anlatan, aynı zamanda Türk halkını en doğru, bağımsız ve dürüst haber yapma ilkesini benimsemiş bir ekipten oluşmaktadır. 01.06.2015 tarihinde yayınlarına başlayan ekip kısa zamanda sosyal medyada da aktif şekilde çalışmaya başlamıştır. Kurulduğu günden bu yana en iyi ve yeni haberleri okuyucularına sunmaktadır. Klasikleşen oyun ve teknoloji medyası yapınsından çıkarak okuyucuları için en doğru yolları gösterme ve bilgilendirme yönelimindedir..

Copyright © 2015 Teknodayi.com Tüm Hakları Saklıdır. Teknoloji Haberleri

To Top